Ana Sayfa        Bitkiler        Faydalı Bilgiler        Hakkımızda        Basın Köşesi        Resim Galerisi        Yönetim Kurulu        Referanslar        İletişim
      Hakkımızda       
 

   S. S. BAYINDIR ÇİÇEK ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ(BAYÇİKOOP)

   Kooperatifimiz 2000 yılında kurulmuştur. Kooperatif yönetimimiz beş(5) yönetim kurulu, üç(3) denetim kurulu ortaklarımızdan oluşmaktadır.  Kooperatife kayıtlı yaklaşık 400 üretici bulunmaktadır. İlkbahar ve sonbahar aylarında 4.000 kişiye istihdam sağlanmaktadır. Sivil toplum örgütleri içerisinde  en güçlüsü 'S. S. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'dir. Bölgede mevsimlik(menekşe, çuha, bellis papatyası, çinkaranfili, kadife,  ateş, ipek, dahlia, zinnia, aslanağzı, gazanya)başta olmak üzere yer örtücü (mezem, cerastiyum, lambaranhthus, katırtırnağı), ağaç (çınar, akasya,  leylandi, limon servi) ve çalı (berberis, kartopu, gaura, biberiye, çeşme papatyası, gravilya, pitos, taflan) türleri ihtiyaca cevap verecek ölçülerde  kaliteli olarak üretilmektedir.

   Yıllık 25 milyon adet mevsimlik ve 25 milyon adet üretilen yer örtücü ve mevsimliklerin büyük bir bölümü belediyelere alım garantisi olan sözleşmeli  üretim modeliyle gönderilmektedir. Türkiye'de ilk defa sözleşmeli üretim İzmir Büyük Şehir belediyesiyle yapılmıştır ve devam etmektedir. Sözleşmeli  üretimle birlikte alıcıların bitkileri üretim seralarında görme ve seçme imkanı verilmekte yükleme ve taşımada kooperatifin deneyimli kadrosuyla  güvenli bir şekilde teslim yapılmaktadır. 600.000 metrekare kapalı alan ve 3.500.000 metrekare açık alanda üretim yapılmaktadır.

   Üretimi yapılan mevsimlik bitki tohumları hibrit olarak seçilmekte ve üretim harcı olarak torf ve çürümüş çam yaprağı kullanılmakta ve bölgemizde  tünel sera, yay, çatı ve beşik sera tipleri yaygındır. Örtü altı yetiştiricilikte ısıtma sistemli, havalandırması olan ve otomatik olarak sulamaya girecek  seralara ihtiyaç duyulmaktadır.

   Bölgemizde üretim planlaması yapılmakta olup mali ve bilgi desteği verildiği takdirde üretim dünya ülkelerine ihracat edecek kapasitedir.

   İyi tarım uygulamaları kapsamında destekleme projelerinden yararlanılması, yetişmiş elemanların bölgede üreticileri teknik anlamda bilgilendirmesi üretimde kaliteyi arttıracaktır.

   Çözümler:

 -Üreticilerin modern üretim teknikleri (Damla sulama, gübreleme, havalandırma, soğutma vb. . )kullanabilmeleri için hibe projelerle desteklenmesi,
 -Üretimde kalitenin arttırılması için, üreticinin teknik bilgi ve becerisini arttıracak danışmanlık hizmetlerinin verilmesi,
 -Üreticiden alınan % 18 olan KDV'nin diğer tarım ürünlerindeki gibi makul seviyelere düşürülmesi,
 -Tarım Bakanlığında Süs Bitkileri Daire Başkanlığı'nın kurulması,
 -Üreticilerin gelirini arttıracak, doğru üretim planlamasının yapılmasını sağlayacak;doğrudan destek kapsamına alınması.

ERSOY SÜMERKAN
İzmir Bayındır S. S. Çiçek Üreticileri
Tarımsal Kalkınma Kooperatifi
Yönetim Kurulu Başkanı


 
  BAYÇİKOOP - Tüm Hakları Saklıdır. tasarım & programlama | DATABİLGİ