BAYÇİKOOP

Bitki Çeşitlerimiz

Yetiştirdiğimiz tüm bitkilerimizi bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Basın Köşesi

En güncel şekilde bizleri takip edebilirsiniz.

Fotoğraf Galerisi

Günlerimiz nasıl geçer? Kendi gözünüzle görün.

Hakkımızda

S. S. BAYINDIR ÇİÇEK ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ(BAYÇİKOOP)

Kooperatifimiz 2000 yılında kurulmuştur. Kooperatif yönetimimiz beş(5) yönetim kurulu, üç(3) denetim kurulu ortaklarımızdan oluşmaktadır. Kooperatife kayıtlı yaklaşık 400 üretici bulunmaktadır. İlkbahar ve sonbahar aylarında 4.000 kişiye istihdam sağlanmaktadır. Sivil toplum örgütleri içerisinde en güçlüsü 'S. S. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'dir. Bölgede mevsimlik(menekşe, çuha, bellis papatyası, çinkaranfili, kadife, ateş, ipek, dahlia, zinnia, aslanağzı, gazanya)başta olmak üzere yer örtücü (mezem, cerastiyum, lambaranhthus, katırtırnağı), ağaç (çınar, akasya, leylandi, limon servi) ve çalı (berberis, kartopu, gaura, biberiye, çeşme papatyası, gravilya, pitos, taflan) türleri ihtiyaca cevap verecek ölçülerde kaliteli olarak üretilmektedir.

Yıllık 25 milyon adet mevsimlik ve 25 milyon adet üretilen yer örtücü ve mevsimliklerin büyük bir bölümü belediyelere alım garantisi olan sözleşmeli üretim modeliyle gönderilmektedir. Türkiye'de ilk defa sözleşmeli üretim İzmir Büyük Şehir belediyesiyle yapılmıştır ve devam etmektedir. Sözleşmeli üretimle birlikte alıcıların bitkileri üretim seralarında görme ve seçme imkanı verilmekte yükleme ve taşımada kooperatifin deneyimli kadrosuyla güvenli bir şekilde teslim yapılmaktadır. 600.000 metrekare kapalı alan ve 3.500.000 metrekare açık alanda üretim yapılmaktadır. Ayrıca kooperatif bünyemizde bulunan tohum çimlendirme ve fide üretim tesisimiz tam otomasyonlu olarak 4128 m2 alanda hizmet vermektedir.

Üretimi yapılan mevsimlik bitki tohumları hibrit olarak seçilmekte ve üretim harcı olarak torf ve çürümüş çam yaprağı kullanılmakta ve bölgemizde tünel sera, yay, çatı ve beşik sera tipleri yaygındır. Örtü altı yetiştiricilikte ısıtma sistemli, havalandırması olan ve otomatik olarak sulamaya girecek seralara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bölgemizde üretim planlaması yapılmakta olup mali ve bilgi desteği verildiği takdirde üretim dünya ülkelerine ihracat edecek kapasitedir.

İyi tarım uygulamaları kapsamında destekleme projelerinden yararlanılması, yetişmiş elemanların bölgede üreticileri teknik anlamda bilgilendirmesi üretimde kaliteyi arttıracaktır.

Çözümler:

 • Üreticilerin modern üretim teknikleri (Damla sulama, gübreleme, havalandırma, soğutma vb. . )kullanabilmeleri için hibe projelerle desteklenmesi
 • Üretimde kalitenin arttırılması için, üreticinin teknik bilgi ve becerisini arttıracak danışmanlık hizmetlerinin verilmesi
 • Üreticiden alınan % 18 olan KDV'nin diğer tarım ürünlerindeki gibi makul seviyelere düşürülmesi
 • Tarım Bakanlığında Süs Bitkileri Daire Başkanlığı'nın kurulması
 • Üreticilerin gelirini arttıracak, doğru üretim planlamasının yapılmasını sağlayacak;doğrudan destek kapsamına alınması
YÖNETİM KURULU
 • Başkan Ersoy SÜMERKAN
 • 2. Başkan Cemal İRİM
 • Muhasip Hüseyin Yekta YAMANER
 • Üye Armağan KOÇAROĞLU
 • Üye Mustafa DENERİ
DENETİM KURULU
 • Osman Şahin GÜLSU
 • Şükrü SÜREROĞLU
 • Veysel HEBİL
ERSOY SÜMERKAN
İzmir Bayındır S. S. Çiçek Üreticileri
Tarımsal Kalkınma Kooperatifi
Yönetim Kurulu Başkanı

S. S. BAYINDIR ÇİÇEK ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ
Sadıkpaşa Mahallesi Demiryolu Üstü Küme Evleri N:35 Bayındır / İZMİR

T: 0(232) 581 72 72
F: 0(232) 581 72 73
e-posta: bilgi@bayindircicekkoop.com
e-posta: baycikoop@hotmail.com